Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je? - dom i Ty

instalacje fotowoltaiczne koszalin

Nie ulega wątpliwości iż branża ta

Odnawialne źródła energii do niedawna były czymś nowym. W codziennym życiu mało kto miał pojęcie na czym polega niniejsza dziedzina, a samo hasło kojarzyło się odległą przyszłością. Energia odnawialna błyskawicznie

Panele słoneczne i fotowoltaika. Z czym się to je? - dom i Ty instalacje fotowoltaiczne koszalin
zyskuje na popularności. Fotowoltaika i kolektory słoneczne nie są już dla nas niczym obcym. Rozwija się przemysł produkujący instalacje energii odnawialnej. Nie ulega wątpliwości, iż branża ta będzie się powiększać, co widać po ogromnym zainteresowaniu nowych inwestorów. Również zamożność gospodarstw domowych wzrasta, czego efektem jest większe zainteresowanie konsumentów energią odnawialną. Coraz większa liczba firm oferujących np. systemy fotowoltaiczne powoduje spadek cen i wzrost opłacalności zainstalowania paneli słonecznych przy gospodarstwie domowym. Kolektory słoneczne zamontowane przy domach dla nikogo nie są już nowością. Osoby planujące budowę domu coraz częściej uwzględniają instalacje służące do pozyskiwania energii odnawialnej, gdyż jest to inwestycja, która zwróci się bardzo szybko, a następnie przyniesie ogromne oszczędności. Przewiduje się, iż odnawialne źródła energii w przyszłości wyprą z rynku wszystkie te, które uważane są za szkodliwe dla środowiska. Branża solarna jest na dzień dzisiejszy biznesem w który opłaca się inwestować. W przyszłości kolektory na dachu będziemy uważać za niezbędne wyposażenie naszego domu. Fotowoltaika będzie wspierana poprzez dotacje rządu dla gospodarstw domowych, dlatego warto zapoznać się z tematem i zainwestować w swoją przyszłość.


Ale warto się jednak wcześniej dowiedzieć

Żyjemy w czasach, kiedy coraz bardziej popularna staje się fotowoltaika. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ warto wykorzystywać energię słoneczną jako odnawialne źródło energii. A trzeba w tym miejscu dodać, że już nawet w naszej szerokości geograficznej mamy sporą liczbę słonecznych dni w roku i dlatego jest sens montować panele słoneczne. Ale warto się jednak wcześniej dowiedzieć, jaka jest w ogóle cena takiej inwestycji oraz koszt jej eksploatacji. Musimy dokładnie przeliczyć, czy fotowoltaika w naszym akurat przypadku będzie opłacalna. Co prawda przy realizacji takiej inwestycji możemy liczyć na dofinansowania, ale i tak przecież wykładamy na to niemałe pieniądze.
A jakie konkretnie korzyści płyną z faktu, że zamontujemy panele słoneczne? Przede wszystkim to świetny sposób na obniżenie rachunków na prąd oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Poza tym dodajmy jeszcze, że dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu własnego domu, zwiększamy jego wartość, co nie jest bez znaczenia. Taką instalację można też z powodzeniem potraktować jako inwestycję. Znawcy przedmiotu twierdzą bowiem, że żywotność systemu fotowoltaicznego wynosi mniej więcej ćwierć wieku, a jego koszt zwraca się po niecałych dziesięciu latach. Rachunek wydaje się więc być prosty. Czegóż chcieć więcej? Może warto byłoby głębiej zastanowić się nad takim rozwiązaniem i pójść w tym kierunku. Rzecz jasna, że nie chcemy niczego nikomu narzucać, bo wybór oczywiście należy do każdego z nas, ale tylko sugerujemy pewne rozwiązania.


Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci

Do czego służy i czym jest fotowoltaika? Jak działa i z czego jest zbudowana. Pytania ustawiają się w ogonek niesfornych i często niesprecyzowanych do końca myśli. Jednak dążenie do poznania powoduje, że chcemy poznać zasadę i dociec sedna sprawy.

Słowo fotowoltaiczny składa się z dwóch członów. Pierwszy oznacza po grecku światło, a drugi jest określeniem jednostki napięcia prądu elektrycznego.
Są to zatem urządzenia, inaczej nazywają się panele słoneczne, do przechwytywania energii słońca i zamianie jej w prąd elektryczny. Proces zachodzi w układach czułych na energię słoneczną. Fotony światła wprawiają w ruch wybite z orbit elektrony, a różnica potencjałów wywołuje ruch i pogania te drobinki materii.
W XIX wieku pewien uczony odkrył, że padające na matryce promienie słoneczne wzbudzają prąd stały. Nazwał to efektem fotowoltaicznym. Prąd stały, aby był użyteczni i mógł trafić do sieci trzeba poddać konwersji. Przemiana następuje w tak zwanym falowniku. Wykres funkcji prądu zmienia się z liniowej w sinusoidę, która przecina oś układu.

Część prądu produkowanego dzięki panelom słonecznym może być wykorzystana do zasilania oświetlenia domu lub do pracy wszystkich urządzeń działających dzięki elektryczności. Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci ogólnodostępnej, gdzie są przesyłane do poszczególnych odbiorców.

Połączenie paneli z gospodarstwa, które produkuje prąd ze słońca z siecią energetyczna, pozwala wykorzystywać prąd wytworzony latem, w miesiącach, kiedy zapotrzebowanie jest większe, a produkcja z racji pory roku mniejsza.



© 2019 http://dom-i-ty.informator.konin.pl/